Tipeez üyesi misin? Olmak ister misin?! Buraya Tıkla
Giriş!
  • Vızıltı
  • Oyunlar
  • Arkadaşlar
  • Forumlar
Yunus Emre 168
1.131 Gönderiler
Tipeezkolik
Uyarı Ölçer
Bir Mesaj Gönder
Benim Dünyama Gir
Gönderdildi: 21:26 15.02.2012
Merhaba Tipeezciler.Ben Yunus Emre 168.Yepyeni Bir Makale İle Karşınızdayım
Siz hiç yılanlı kaya efsanesini duymuşmuydunuz?Duymadıysanız sizler için araştırdım.
kopyas1008655dz0 6115
Bu efsane ile ilgili 2 tane yaygın hikaye vardır...
Birinci hikaye şöyledir:
Bir varmış bir yokmuş...Bir çoban varmış.Çobanın da bir kızı varmış.Kızın adı Gürlekmiş.Babası ile Gürlek davar gütmeye girmiş.Kız dağda babasından çiçek toplamak için uzaklaşmış.Çocuk uçurumun ucunda çok güzel bir çiçek görmüş,almak istemiş.Tam almak için uzanırken kocaman bir yılanla karşılaşmış.Babasına bağırsa sesini duyuramaz.Çok uzaklaşmış.Aşağı atlasa parçalanır.Allahtan tek bir dilekte bulunur;Allah'ım beni ya taş et ya kuş.Yılan da , kızda taş olmuş.Kızın adı Gürlek olduğu için o boğazın adı Gürlek Boğazı koyulmuş.
1008656qt4 8383
Bir diğeri ise;
Çok eski çağlarda Toros Dağlarının tepesinde bir kral kızı yaşarmış.Dağların çevresi çok büyük bir ormanla çevrili olduğu için buralarda dolaşmak tehlikeliymiş.Çünkü ormanda büyük bir yılan yaşadığı söylenirmiş.Kral da kızına çevreyi tek başına dolaşmamasını söylemiş.Günlerden bir gün, ormanda dolaşmaya karar vermiş.Bir süre gezdikten sonra dik ve sarp bir kayalığın üzerine oturarak Gürlek Boğazı'nı seyretmeye başlamış.Birden büyük bir gürültü duymuş.Aşağı baktığında kayalıklardan yılanın geldiğini görmüş.Ne yapacağını şaşırmış.Kurtulamayacağını anlayınca: Allahım, beni ejderhaya yen yapacağına burada taş yap daha iyi.diyerek dua etmiş.Kızın duasını kabul eden Allah hem kızı hem yılanı orada taşa çevirmiş.
kopyas1008658te0 2933

Siz bu efsane hakkında neler düşünüyorsunuz?

Konu Başlığı

Yılanlı Kaya Efsanesi

SPIDERMAN0
486 Gönderiler
Uzman Tipeezci
Uyarı Ölçer
Bir Mesaj Gönder
Benim Dünyama Gir
[Yukarıya Dön]
Gönderdildi: 07:55 16.02.2012
Güzel yazmışsın...
[$]♫♪♫Rock and Roll ♫♪♫[$]