Benim Dünyam
Tipeez Dünyası
Oyunlar
Haberler
Forumlar
Çizgi Filmler
TipStar
HopSohbet
Tipeez üyesi misin? Olmak ister misin?! Buraya Tıkla
  • Vızıltı
  • Oyunlar
  • Arkadaşlar
  • Forumlar
En sevdiğin karakter hangisi?
Muhabir Eda
Editör Maya
Grafiker Can
Fotoğrafçı Mert
 
Dünya’ya büyük göktaşlarının çarpması sık görülen bir olay değil. Öyle ki bu olaylar birkaç yüzyılda bir oluyor. Böylesine büyük bir felaket en son 1908’de Sibirya’nın Tunguska bölgesinde görülmüştü. Düşen göktaşı yerleşimin yoğun olmadığı bir bölgeye düştüğü için bir can kaybı görülmemişti. Fakat düştüğü ormanlık alanda 2 bin km2’lik alanı yerle bir etmişti.
 
Dünya'ya göktaşı çarpması nasıl engellenir?

1400 kişi yaralandı

Bu olaydan sonra 2013’te küçük çaplı bir göktaşı Rusya’nın Chelyabinsk bölgesine düşerken yerden 30 km yukarıda parçalanmıştı. Fakat 1400 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. 500 kiloton gücündeki bu patlama 30 Hiroşima bombasına eşdeğerdi; ama patlamanın yüksekte olması etkiyi azaltmıştı.
 
Dünya'ya göktaşı çarpması nasıl engellenir?
 
Hükümetler önlemler alıyor

Hükümetler bu konu hakkında önlemler almaya çalışıyor. Hatta NASA gelen göktaşlarını önlemek amacıyla Ocak ayında Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi’ni (PDCO) kurdu. PDCO Dünya için tehlikeli olabilecek göktaşlarının yerini saptama işiyle uğraşıyor. Çünkü göktaşlarını önlemek için onları birkaç yıl önceden tespit etmek gerekiyor.
 
Dünya'ya göktaşı çarpması nasıl engellenir?
 
Yönlerini değiştirebiliriz

Göktaşları fark edildiğinde göktaşına çarpacak bir uzay aracı ya da ağır bir cisim fırlatılarak yönleri değiştirilebiliyor. NASA önümüzdeki yıllarda bu teknolojiyi test etmeyi planlıyor. Hatta test için 2020-2021’de iki uzay aracı gönderecek. 2022’de bu araçların iki göktaşına varması planlanıyor. Bu deneme ile göktaşlarının daha tehlikeli bir menzile girmeden, yönlerinin nasıl değiştirilebileceği tespit edilmeye çalışılacak.

Uzay hakkındaki haberleri seviyor musun? Bu haber hakkındaki düşüncelerin neler?
 
Rüya göremiyorsan hemen onu çağır!
Her gün kullandığımız bu nesneleri...
Her gün bir okulda ücretsiz oyun…
Bağımlılığa dikkat çekilen deney i...