Benim Dünyam
Tipeez Dünyası
Oyunlar
Haberler
Forumlar
Çizgi Filmler
TipStar
HopSohbet
Tipeez üyesi misin? Olmak ister misin?! Buraya Tıkla
  • Vızıltı
  • Oyunlar
  • Arkadaşlar
  • Forumlar
En sevdiğin karakter hangisi?
Muhabir Eda
Editör Maya
Grafiker Can
Fotoğrafçı Mert
 
Albert Einstein’den sonra dünyanın en önemli teorik fizikçisi olarak gösterilen İngiliz profesör Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde doğdu.
 
Stephen Hawking kimdir?
 
Okulda başarısdı
 
Stephen Hawking, okul hayatında çok başarılı birisi değildi. Bilime ilgisi daha küçük bir çocukken başladı. Bu ilgisi onu matematiğe yönlendirdi. Oxford Üniversity College’a matematik dalında öğrenim görmek için girdi. Babası ise onun tıp okumasını arzuluyordu. Ancak okulda matematik bölümü olmadığı için fizik bölümüne kayıt yaptırdı. Hawking’in ilgisini o dönemde termodinamik, kuantum fiziği ve görelik konuları çekiyordu.
 
Stephen Hawking kimdir?
 
Hawking, 1962 yılında Oxford Üniversity’den mezun oldu. Astronomi dalında incelemeler yapmak için okulda kaldı. Ama incelemeler yapmak yerine teori geliştirmeye ilgi duyduğunu fark etti. Bunun ardından okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçip teorik astronomi ve kozmoloji çalışmalarına başladı.
 
 Stephen Hawking kimdir?
 
 Hawking'in hastalığı
 
Cambrige’e geldiği sıralarda, bir motor nöron hastalığı olan ve tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz’a yakalandı. 1965 yılında Jane Wilde ile evlilik yaptı. Hawking  bu evliliğin hayatında dönüm noktası olduğunu söylüyor. Stephen ve Jane çiftinin üç çocuğu oldu, ancak daha sonra ayrıldılar. 
 
 Stephen Hawking kimdir?
 
Yazıyı sese dönüştüren bilgisayar 
 
1985 yılında sesini kaybeden Hawking, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı. Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabı on milyondan fazla sattı ve Hawking bu kitapla şöhreti yakaladı. Devamı sayılabilecek Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabı da çok büyük ilgi gördü.
 
 Stephen Hawking kimdir?
 
Stephen Hawking kimdir? 
 
Meşhur eserleri
 
Çok sayıda ödülü olan Hawking'in en meşhur eserleri ise şöyle: 
 
Zamanın Kısa Tarihi
Ceviz Kabuğundaki Evren
Büyük Tasarım
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Her Şeyin Teorisi
Uzay ve Zamanın Doğası
Benim Kısa Tarihim
 
Sen Stephen Hawking'i tanıyor musun? Fizik konusunda neler biliyorsun? 
Bu meyvenin ağırlığını duyunca ağz...
Süper kahramanları sevenler buraya...
Hayaller Paris, gerçekler elektrik...
007 isimli bu karga 8 aşamalı test...