Benim Dünyam
Tipeez Dünyası
Oyunlar
Haberler
Forumlar
Çizgi Filmler
TipStar
HopSohbet
Tipeez üyesi misin? Olmak ister misin?! Buraya Tıkla
  • Vızıltı
  • Oyunlar
  • Arkadaşlar
  • Forumlar
En sevdiğin karakter hangisi?
Muhabir Eda
Editör Maya
Grafiker Can
Fotoğrafçı Mert
 
Dünyanın en yavaş canlısı, tembelhayvan olarak bilinen bir memeli türüdür. Yavaş hareketleri ve yüzlerindeki gülümseme ifadesi ile oldukça sevimlidir. Tembelhayvanlar Orta Amerika’dan Arjantin’e kadar olan bölgelerin ormanlarında yaşarlar.
 
Tembelhayvan
 
Minik kulaklı kocaman gözlü
 
Boyları 50-60 cm dir. Kulakları çok ufak ve belirgin değildir. Küçücük burunları kocaman gözleri vardır. Kısa ve kalın kuyrukları vardır.
 
Tembelhayvan
 
Kolları ile bacakları, sıska ve uzundur. İki parmaklı ve üç parmaklı olmak üzere toplam 6 türü bulunmaktadır. 
 
Tembelhayvan
 
Adı neden tembelhayvan?
 
Çok ağır hareket etmesi nedeniyle bu memeli türünün ismi tembelhayan olarak bilinir. Tembelhayvanlar için yapılan bir araştırmada dakikada en fazla yarım metre yürüyebildikleri gözlemlenmiştir. Günlerinin yarısından çoğunu uyuyarak geçirirler. 
 
Tembelhayvan
 
Bu hayvanlar neden yavaş hareket eder?
 
Kas dokularının zayıf olmasından dolayı çok çabuk yorulurlar. Bu sebeple tehlikeli durumlarda savunmasız olurlar. Çok yavaş bir metabolizmaya sahiptirler. Bu nedenle hareketlerini planlamak zorundalar. Kendi beden ısılarını bile ayarlayamıyor olmaları sindirim sistemlerini etkiler. Yiyeceklerin sindirim sisteminden geçmesi, ortalama 16 günü bulur. Bu nedenle yavaş hareket ederler.
 
Tembelhayvan
 
Yavaşlık tembelhayvanı 'gizlenme ustası' haline getiriyor
 
Çok yavaş hareket etmelerinden dolayı onları diğer hayvanlardan ancak 'gizlenme planları' koruyor. Savunmaları olmadığı için en büyük düşmanları olan kartallar ve kaplanlardan gizlenirler. Postlarındaki yosunlar sayesinde ağaç dalları arasında dikkat çekmezler, bu da korunmalarını sağlar.
 
Tembelhayvan
 
Evleri ağaçlardır
 
Tembelhayvanlar yaşamlarıın yarısından çoğunu ağaçlarda geçirirler. Sadece tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için ağaçtan inerler.
 
Tembelhayvan
 
 
 Tembelhayvan
 
Sence de çok değişik hayvanlar değil mi? Senin en sevdiğin hayvan hangisi?
Balıklardan kuşlara, kurbağalardan...
Dünyanın en değişik pastaları...
Bu hayvanlar uzayda... Samanyolu g...
Çocukların yaptığı çizimler gerçek...