Benim Dünyam
Tipeez Dünyası
Oyunlar
Haberler
Forumlar
Çizgi Filmler
TipStar
HopSohbet
Tipeez üyesi misin? Olmak ister misin?! Buraya Tıkla
  • Vızıltı
  • Oyunlar
  • Arkadaşlar
  • Forumlar
En sevdiğin karakter hangisi?
Muhabir Eda
Editör Maya
Grafiker Can
Fotoğrafçı Mert
 
Vahşi doğa kusursuz bir sistemle çalışıyor. İnsanlar olarak biz, bazen o kadar kusursuz bir işleyişe şahit oluyoruz ki bu bize adil değilmiş gibi gelebiliyor.
 
Doğanın kusursuzluğunda benim en dikkatimi çeken drongo kuşu ve mirketlerin işbirlikleridir. Daha doğrusu kendisi mağdur edilen drongo kuşunun mirketleri de mağdurlar listesine eklemesi hikayesi...
 
Drongo kuşları Afrika'da yaşarlar ve diğer tüm kuş türlerinde görüldüğü gibi belirli dönemlerde yumurtlarlar. Afrika'da yaşayan bir diğer kuş türü olan guguk kuşu da drongolar ile aynı dönemde, aynı yuvaya yumurtlarlar. Mağduriyet hikayesi bundan sonra başlar; drongaların hazırladığı yuvaya guguk kuşları da yumurtlar ve yumurtadan çıkan yavruların hepsini dronga kuşu besler.

Drongo ve mirket işbirliği

Guguk kuşlarının yavruları yumurtadan daha erken çıktıkları için anne kuş yuvada değilken dronga yumurtalarını yuvadan atarlar, bu sayede anne kuşun ilgisi sadece onlara kalmış olur. Anne drongo kuşu, boyutu kendinden daha büyük olabilen yavru guguk kuşunu besleyebilmek için daha çok yemek toplamak zorunda kalır. İşte tam da bunun için bir mağduriyet hikayesi daha ortaya çıkar. 

Drongo ve mirket işbirliği

Yavrusu olarak bildiği guguk kuşunu besleyebilmek için sürekli yemek arayışında olan anne drongo, mirketlerle işbirliği yapmaya başlar. Anne kuş, mirketlerin doğal düşmanı olan kartalı gökyüzünde gördüğünde adeta bir siren sesi çıkarır ve onları uyarır. Sonra onlardan geriye kalan yemekleri yavruları için toplar. Ama yemek yetmeyince ortada herhangi bir tehlike olmasa da uyarı yapar yani onları kandırıp daha fazla yemek toplar. 

Drongo ve mirket işbirliği

Uyarı sireninin yalan olduğunu fark eden mirketler artık drongo kuşlarını dikkate almaz, bu sefer de drongo kuşlarının harika taklit kabiliyetleri devreye girer; drongo kuşu mirketlerin bekçisi gibi ses çıkararak bir tehlike varmış izlenimi yaratırlar. Mirketler mecburen inanmak zorunda kalırlar ve her ne yapıyorlarsa yapsınlar işlerini bırakıp yuvalarına kaçarlar. Anne dronga hemen işe koyulup yemeklerine el koyar. 

 
İşte doğada böyle bir sistem var :) Ben çok etkilendim, geri kalan yorum size kalmış.
 
Sizce drongo kuşu içgüdüsüyle mi yoksa aklıyla mı hareket ediyor?
Peki sizce hayvanların akılları, duyguları, hisleri var mı? 
İnternetin yeni gözdesi: İki yüzlü...
Dökülen kuş tüylerinden çıkartılan...
Bu kısa film çok ilginç...
Dahi çocuk Boriska, Mars'ta ya...